Jeśli budujesz, remontujesz lub wymieniasz sprzęt w swoim dom, istnieje więcej opcji ogrzewania i chłodzenia przestrzeni niż kiedykolwiek. Kotły, piece gazowe, elektryczne ogrzewanie listwowe i klimatyzatory to urządzenia, które na pewno już znasz. Jeśli jednak słyszałeś o pompach ciepła, ta technologia może być dla Ciebie całkiem nowa. W tym artykule wyjaśnimy w prosty sposób wszystko, co musisz wiedzieć na temat pomp ciepła.
Czym dokładnie jest pompa ciepła?
Co to jest pompa ciepła? Mówiąc prosto, pompa ciepła to rodzaj sprzętu, który może zapewnić zarówno ciepło, jak i odpowiednie chłodzenie. Pompa ciepła wykorzystuje energię mechaniczną do usuwania ciepła z powietrza i przemieszczania go do wewnątrz lub na zewnątrz, w zależności od tego, czy przestrzeń wymaga ogrzewania, czy klimatyzacji. Pompy ciepła są energooszczędne i przyjazne dla środowiska, ponieważ nie muszą spalać żadnych paliw kopalnych do produkcji ciepła. Urządzenia te są używane od dłuższego czasu w obszarach, w których nie jest bardzo zimno. Wiele osób nadal jednak nie jest zaznajomiona z pompami ciepła. Dzieje się tak, ponieważ do niedawna pompy ciepła nie były w stanie zapewnić wystarczającej ilości ciepła w naszym klimacie. Dziś to się zmienia, ponieważ technologia pomp ciepła poprawiła się do tego stopnia, że mogą to być bardzo wydajne i skuteczne urządzenia w praktycznie każdym gospodarstwie domowym.
Jak działa pompa ciepła?
Pompa ciepła to w zasadzie klimatyzator, który może również działać odwrotnie, aby zapewnić ciepło. W ciepłe dni pompa ciepła pobiera ciepło z powietrza wewnątrz i wyprowadza je na zewnątrz, zapewniając tym samym klimatyzację i ochłodzenie. W chłodniejsze dni pompa ciepła dostarcza ciepło, usuwając ciepło z powietrza na zewnątrz i przenosząc je do środka. Ten pomysł może wydawać się sprzeczny z logiką. Usuwanie ciepła z zewnątrz w zimne dni? Faktem jest, że nawet w chłodne dni w powietrzu zawsze jest energia cieplna. Jest go po prostu mniej niż w czasie upałów. Dlatego pompy ciepła są najbardziej wydajne w łagodniejszym klimacie. Im zimniej jest na zewnątrz, tym ciężej musi pracować pompa ciepła, aby pochłonąć energię cieplną i przenieść ją do wnętrza pomieszczenia. Jednak, jak wspomnieliśmy wcześniej, technologia pomp ciepła poprawiła się tak bardzo, że mogą nawet zapewniać ciepło niezależnie od rejonu. Z kolei obecni posiadacze pomp mogą sprawdzić jakie możliwości daje wymiana pompy ciepła Katowice to miejscowość, gdzie można spotkać wiele firm specjalizujących się w tej dziedzinie.
Rodzaje systemów pomp ciepła
Opisywane pompy ciepła nazywane są powietrznymi pompami ciepła, ponieważ pobierają ciepło z powietrza. Istnieją również wodne lub geotermalne pompy ciepła, które wykorzystują rury wodne i ciepło z ziemi. To może być bardzo wydajne, ale zazwyczaj nie jest to praktyczny wybór. Wśród powietrznych pomp ciepła do wyboru jest kilka różnych typów systemów pomp ciepła.
Pompa ciepła typu Split
Pompa ciepła typu split składa się z dwóch części: jednostki wewnętrznej i jednostki zewnętrznej, podobnie jak tradycyjna centrala wentylacyjna w mieszkaniach. Różnica polega na tym, że pompa ciepła z systemem dzielonym ma wężownice, które pochłaniają ciepło i uwalniają ciepło zarówno w jednostce wewnętrznej, jak i zewnętrznej.
Oznacza to (w przeciwieństwie do klimatyzatorów typu split), że pompa ciepła typu split może pochłaniać ciepło z wnętrza lub z zewnątrz i uwalniać ciepło wewnątrz lub na zewnątrz. Może usuwać ciepło, aby schłodzić pomieszczenie, lub dodać ciepło, aby je ogrzać.
Kanałowe lub bezkanałowe pompy ciepła
Większość pomp ciepła dostarcza ogrzane lub schłodzone powietrze przez kanały. Jednak czasami stosowanie kanałów jest niepraktyczne, zwłaszcza podczas renowacji starszego budynku. Lub dodawanie ogrzewania i chłodzenia do dodatkowej przestrzeni, takiej jak garaż lub nowy budynek. W takim przypadku bezkanałowa mini pompa ciepła typu split może być świetnym rozwiązaniem. Zamiast kanałów systemy te przenoszą ciepło przewodami czynnika chłodniczego do wentylatora czy klimakonwektora zainstalowanego w ścianie lub suficie.
Zalety pompy ciepła
Dlaczego więc wybrać pompę ciepła zamiast oddzielnych systemów ogrzewania i klimatyzacji? Przede wszystkim niższe wydatki na energię. Według wielu badań, pompa ciepła może dostarczyć do pomieszczenia nawet 3 razy więcej energii cieplnej niż energia elektryczna, którą zużywa. To przekłada się na znacznie niższe rachunki za energię.
Pompy ciepła są bardziej przyjazne dla środowiska. Wykorzystują energię elektryczną, ale nie zużywają paliw kopalnych do produkcji ciepła. Nie musisz polegać na piecu opalanym olejem lub gazem. Dowiedz się więcej na KupKlimatyzator
.