Jakie wymogi muszą spełniać kaski ochronne?

przez na

Zastosowanie kasku ochronnego

Kask ochronny jest jednym z podstawowych elementów wyposażenia BHP każdego pracownika, którego zawód związany jest ze sporym ryzykiem uszkodzenia zdrowia czy nawet utraty życia. Pracodawca powinien zapewnić swoim pracownikom kaski ochronne, odzież ochronną oraz inne akcesoria, które pozwolą na uniknięcie wypadku podczas wykonywanej pracy. Kask ochronny powinni zatem posiadać pracownicy hal produkcyjnych, prac budowlanych czy tych wykonywanych na wysokościach. W każdym zawodzie, w którym istnieje ryzyko uderzenia się w głowę czy też upadku ze sporej wysokości, pracownicy powinni mieć stale założone kaski ochronne. Może to ich bowiem ochronić przed spadającymi przedmiotami, rozlewającymi się substancjami chemicznymi, porażeniem prądem czy uderzeniem głową o różne przedmioty znajdujące się na stanowisku pracy. Odpowiednio założony kask ochronny z pewnością zapobiegnie poważnemu wypadkowi, a przede wszystkim zapewni pracownikom komfort i bezpieczeństwo pracy.

Wymogi, jakie muszą spełniać kaski ochronne

Kaski ochronne, podobnie jak pozostałe elementy odzieży i akcesoriów BHP muszą spełniać szereg wymogów. Zostały one skonstruowane po to, aby w 100% zapewnić bezpieczeństwo pracownikom fizycznym. Wymogi oraz fizyczne parametry kasków ochronnych podlegają ścisłym regulacjom prawnym. W tym przypadku są one określone przez Unię Europejską za pośrednictwem normy PN-EN 397 – aktualne są także jej bieżące uzupełnienia. Norma ta precyzuje zbiór zagrożeń oraz wymogów konstrukcyjnych, przed którymi kaski ochronne powinny ochronić pracowników. Założeniem normy PN-EN 397 jest dokładne oznaczenie wszystkich parametrów technicznych kasków ochronnych. Należą do nich:

  • zakres rozmiarów kasków ochronnych
  • zakres temperatur, w których możliwa jest pełna funkcjonalność pracowników
  • informacje produkcyjne, na przykład seria, data produkcji, typ
  • rodzaj tworzywa, z którego wykonany są kaski ochronne
  • adnotacje, które potwierdzą dodatkowe wymagania, na przykład elektroizolację

Pracodawca, który zamierza zakupić kaski ochronne dla swoich pracowników powinien szczegółowo zapoznać się ze wszelkimi wymaganiami i normami, jakie muszą one posiadać. Przy zakupie kasków, warto też kierować się ich jakością. W końcu bezpieczeństwo pracowników jest najważniejsze.

pan w białym kasku ochronnym

Co oznaczają kolory kasków ochronnych?

Jak można łatwo zauważyć, kaski ochronne dostępne są w kilku różnych kolorach. Jednak, jak się okazuje nie są one ze względów estetycznych czy modowych. Pracownik nie może wybrać koloru, który mu się najbardziej podoba czy w którym najlepiej się czuje. Różne kolory kasków ochronnych służą odpowiedniemu “oznaczeniu” pracownika oraz jego funkcji. Zatem:

  • kask w kolorze czerwonym – zakładają praktykanci i goście
  • kask w kolorze niebieskim – posiadają pracownicy wysokościowi, elektrycy oraz operatorzy maszyn
  • kask w kolorze białym – zakładają kierownicy budowy oraz inspektorzy nadzoru
  • kask w kolorze żółtym – noszą pracownicy fizyczni
  • kask w kolorze czarnym – należy do architektów
  • kask w kolorze zielonym – posiadają pracownicy BHP
  • kask w kolorze pomarańczowym – należy do geodetów
  • kask w kolorze szarym – czasami na niektórych placach budowy można spotkać również kaski w tym kolorze, jednak nie przypisuje się im żadnej funkcji

Kaski ochronne wysokiej jakości, które dostępne są w 6 różnych kolorach – białym, pomarańczowym, czerwonym, niebieskim, żółtym, zielonym można znaleźć w sklepie z odzieżą i akcesoriami BHP – bhpfast.pl. Zapraszamy do zapoznania się z ofertą sklepu!

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem z odzieżą i akcesoriami BHP – bhpfast.pl.

Może Ci się spodobać