Pierwsze prace w ogrodzie po zimie

przez na

Okres przejścia pomiędzy zimą a wiosną co prawda coraz bardziej się zaciera i czasami ciężko jest ustalić konkretny moment zmiany pory roku. Mimo to niektóre prace da się bardzo łatwo zaplanować na dany moment, pamiętając, by dostosować pewne zabiegi do panującej temperatury. W tym tekście dowiesz się, jakie prace po zakończeniu zimy na pewno należy wykonać i dlaczego są one tak istotne.

Wiosenne prace w ogrodzie zacznij od kontroli i oczyszczenia

Zanim rozpoczniesz jakiekolwiek prace, na początku dokładnie skontroluj stan całego ogrodu po zimie. Czy trawnik należy odnowić i wysiać nowe nasiona? Czy kwiaty na rabatach nie ucierpiały w wyniku mrozu? Jak wyglądają drzewa i krzewy? Zaplanuj prace tak, by jak najszybciej usunąć wszystkie niedoskonałości, by później móc się skupić na sadzeniu i dbaniu o rośliny.
Należy przede wszystkim dokładnie przegrabić trawnik oraz rabaty, żeby usunąć wszelkie chwasty, gałązki i pozostałości obumarłych roślin. W tak zaśmieconej powierzchni nowe sadzonki nie będą chciały zakwitnąć, więc zadbaj o „higienę” swojego ogrodu.

Przygotuj się do sadzenia nowych kwiatów

Aby gleba nadawała się do przyjęcia nowych kwiatów, trzeba ją odpowiednio spulchnić, przekopując ją łopatą lub glebogryzarką. Możesz także sprawdzić kwasowość gleby, na przykład za pomocą papierka lakmusowego pozwalającego na zbadanie odczynu. Jeśli okaże się ona zbyt kwaśna, zainwestuj w kredę, wapno albo popiół drzewny, zaś jeśli zbyt zasadowa, kup specjalny zakwaszacz.
Jeśli zależy Ci na szczególnie pięknych kwiatach, koniecznie przetestuj odpowiedni nawóz. Niektóre z nich nakłada się jeszcze przed zasianiem roślin, inne są odpowiednie do użytku razem z kwiatami. Przed zakupem koniecznie sprawdź specyfikację wybranego produktu.

Zadbaj o rośliny, które przetrwały zimę

Rośliny wieloletnie wymagają takiej samej troski jak te, które dopiero co pojawią się w ogrodzie. Te ochronione otulinami powinny w końcu zostać odsłonięte, jednak nie należy robić tego w słoneczne dni, ponieważ spowoduje to szok wywołany różnicą temperatur. Większość krzewów oraz drzew należy także przyciąć, aby mogły później bogato zaowocować, a pnie możesz dodatkowo pomalować wapnem chroniącym przed słońcem. W przypadku wszelkich ubytków lub nieproszonych lokatorów potraktuj je odpowiednimi środkami – maściami regenerującymi i preparatami biobójczymi.

Przygotuj się do pełnego rozkwitu sezonu

Pierwsze podrygi wiosny to najlepszy czas na zaplanowanie tego, co chcesz posadzić. Niezależnie od tego czy decydujesz się na te same gatunki co w zeszłym roku, czy może na coś nowego, pamiętaj, by nie kupować świeżych sadzonek na zapas, ponieważ mogą one po prostu zgnić. Warto także uważać na częste wiosenne przymrozki. Mimo że prognozy pogody nie dają czasami pełnego obrazu, to dobrze jest zorientować się, jakie mniej więcej będą panować warunki i przełożyć prace, jeśli mają wystąpić przymrozki.

Mimo że wiosna w ogrodzie to bardzo wymagający okres, latem z pewnością cały wysiłek okaże się owocny. Wypoczynek w pięknym ogrodzie potrafi bowiem zrelaksować jak nic innego.

Artykuł powstał we współpracy z Tuchmet – polskim producentem narzędzi ogrodniczych.

Może Ci się spodobać