Wydawać by się mogło, że wysoka szczelność okien to najbardziej pożądane w konstrukcji budowli udogodnienie. Tak myśleli konstruktorzy pierwszych tego typu okien, którymi zachwycił się świat. Dość szybko jednak okazało się, że tak wysoki poziom szczelności, uniemożliwiający nawet w najmniejszy stopniu wymianę powietrza między tym, co znajdowało się po przeciwnych stronach szyby, jest nie tylko niepotrzebny, ale i wysoce szkodliwy nie tylko dla samego wnętrza budynku, ale i dla zdrowia przebywających w nim osób.
Nie nowe, ale świadome rozwiązanie
Nawietrzaki okienne, zwane także nawiewnikami, to element konstrukcyjny współczesnego okna, pozwalający na wymianę powietrza pomiędzy pomieszczeniem a zewnętrzem. W czasach, gdy stosowano jeszcze stare metody budowlane, a znajomość materiałów pozwalających na bezpieczne stawianie budowli była ograniczona, powstające pod wpływem czasu mikro pęknięcia i uszkodzenia zapewniały wymianę powietrza między poszczególnymi strefami bez potrzeby ingerencji człowieka. Tak zwana wentylacja grawitacyjna doskonale radziła sobie swoją własną, naturalną siłą.
W momencie nastania nowości pod postacią okien szczelnych na wszystko, czyli dźwięk i upływ powietrza, okazało się, że komfort życia nawet w blokowym mieszkaniu może ulec znacznej poprawie. Odcięcie się od dobiegających z zewnątrz hałasów, brak przeciągów, ciepło i bezpieczeństwo — to wszystko zasługa wysokiej szczelności okien. Jednak po niedługim czasie zaobserwowano, że szczelne okna, mimo swoich oczywistych zalet, to także szczelne zamknięcie drogi dla cyrkulującego powietrza, którego stała wymiana to podstawa dla prawidłowej pracy ludzkiego organizmu i jego samopoczucia. Brak drożnego systemu wentylacji w budynku skutkuje nie tylko zawilgoceniem a w efekcie także zagrzybieniem pomieszczenia, ale prowadzi do rozwoju poważnych, wywołanych przez pleśnie i grzyby groźnych dla zdrowia i życia mieszkańców chorób.
Oczywiście z problemem wymiany powietrza radzono sobie w każdy możliwy sposób. Szczelne okna nie oznaczają, że nie można ich rozszczelnić za pomocą specjalnego systemu okiennego, albo zwyczajnie otworzyć okna i wpuścić większą ilość świeżego powiewu do wnętrza domu. Jak się jednak okazało, pierwsze rozwiązanie było niewystarczające dla utrzymania prawidłowych warunków w pomieszczeniu, drugie natomiast narażało mieszkańców na straty finansowe związane z szybką utratą ciepła w wietrzonym pomieszczeniu i koniecznością ponownego go ogrzewania za pomocą sztucznych źródeł energii.
Podsumowanie
Obecnie tworzone nowoczesne okna z aluminium, charakteryzują się licznymi przemawiającymi za ich wyborem cechami, w tym także wysokim poziomem izolacji, standardowo wyposażane są o odpowiednie nawietrzaki. Dzięki specjalnej konstrukcji i odpowiedniemu umiejscowieniu w profilu nie wymagają one rozszczelnienia okna, dzięki czemu okna nie tracą niczego ze swoich dźwiękoszczelnych czy termoizolacyjnych właściwości. Obecność nawiewników w aluminiowych ramach okiennych to stała wymiana powietrza bez ryzyka przeciągów.
Po aluminiowe okna z nawietrznikami zapraszamy na profalkielce.pl