Wiele osób tkwi w błędnym przekonaniu, że piwo jest robione na bazie chmielu. Nic bardziej mylnego, roślina ta jedynie wzbogaca smak powstały przy stworzeniu trunku. Podstawą, używaną przy produkcji piwa jest natomiast słód. To właśnie on nadaje napojowi pożądanego smaku, aromatu, czy koloru. Dlatego też, chcąc przygotować domowy browar, koniecznie trzeba zaopatrzyć się w zapas tych suszonych ziaren. Jednak aby to zrobić, trzeba wiedzieć jak dany typ słodu, wpływa na smak piwa.
Czym właściwie jest słód?
Słód, potrzebny do produkcji każdego browaru, to nic innego jak skiełkowane i wysuszone ziarna żyta, jęczmieniu, pszenicy, lub innych, mniej popularnych roślin zbożowych. Używanie go do wyrabiania piwa wymaga takiej precyzji, że nawet garstka dodatkowych ziaren potrafi zepsuć cały trunek.
Słód karmelowy
Słód karmelowy stosuje się, chcąc uzyskać mocniejszy, pełniejszy smak piwa. Dodanie go przy produkcji skutkuje słodkim, słodowo-karmelowym browarem o ciemnej barwie. Coraz częściej stosuje się także odmiany przygotowane do produkcji piwa czerwonego i bursztynowego. Trunki przygotowane na bazie słodu karmelowego będą się dobrze pienić.
Słód palony
Rzadko kiedy używa się tego słodu jako podstawy przy produkcji piwa. Pełni on raczej rolę dopełniacza, który ma urozmaicić i podkreślić smak innych słodów. Jednak jego główną właściwością jest zabarwienie browaru na bardzo ciemny kolor, który trudno uzyskać nie stosując słodu palonego. Ten typ słodu może nadać piwu orzechowy, karmelowy, a nawet czekoladowy posmak, jednak należy obchodzić się z nim ostrożnie, bo zbyt duża ilość słodu w trunku nada mu jedynie okropny smak spalenizny.
Słód wędzony
Niegdyś praktycznie każde piwo miało w sobie ten typ słodu. Stosuje się go w celu uzyskania smaku charakterystycznego dla mięsa wędzonego na ognisku, dlatego piwo zrobione z jego użyciem będzie idealnym trunkiem na domowego grilla. Browar tego typu wydziela specyficzny aromat, którego nie można spotkać przy innych rodzajach piwa. Należy jednak pamiętać, że jego specjalny smak ujawnia się dopiero po dłuższej fermentacji i przechowaniu.
Słody monachijskie
Tego słodu używa się głównie do zabarwienia browaru. W zależności od odmiany może on nadać piwu jasną, ciemną, bądź bursztynową barwę. Jednak nawet on ma wpływ na smak napoju, nadając mu delikatny, naturalny posmak słodu.
Słód Pale Ale
Jak można domyśleć się po nazwie, ten rodzaj słodu wywodzi się z Wielkiej Brytanii. Dlatego też stosuje się go do produkcji typowo angielskich browarów, takich jak Ale czy Porter. Nadaje on piwu nie tylko złotej, pięknej barwy, ale także niepowtarzalnego słodko-orzechowego smaku. Charakteryzuje go łatwość przetwarzania w wyrobach piwnych.
Tak jak widać, wybór odpowiedniego słodu ma kluczowe znaczenie przy produkcji piwa. Zepsuciem całego wyrobu skutkuje nie tylko nieodpowiednia ilość i typ ziaren, ale także ich jakość, dlatego należy kupować słód wyłącznie od sprawdzonych dostawców. Właśnie takich wybiera nasz sklep – u nas znajdziesz wyłącznie najlepszej jakości słody stosowane przy produkcji najlepszych browarów.
Zapraszamy do zapoznania się z ofertą na stronę piwoszarnia.pl