Zawód ten polega na obróbce metalu, drewna lub innych tworzyw za pomocą różnego rodzaju obrabiarek. Czym charakteryzuje się dobry przedstawiciel tego zawodu? Musi to być odpowiedzialna osoba, która dobrze zna swój fach. Potrafi odczytywać potrzebne informacje z rysunków technicznych i precyzyjnie zaplanować według nich proces obróbki.
Co należy do obowiązków tokarza?
Konkretne obowiązki zawodowe operatorów tokarek różnią się w zależności od pracodawcy. Istnieje jednak kilka podstawowych zadań wspólnych dla wszystkich operatorów tokarek. Czym zajmuje się tokarz? Przed rozpoczęciem produkcji przygotowuje maszyny do obróbki surowców. Operatorzy urządzeń dostosowują określone ustawienia, takie jak wysokość i szerokość obrabianego materiału. To samo dotyczy przygotowania surowców do obróbki. Po przygotowaniu maszyny i materiałów do produkcji, frezer obsługuje tokarkę w bezpieczny i optymalny sposób. Operatorzy tokarek, oprócz obróbki materiałów, są odpowiedzialni za konserwację obsługiwanych przez nich urządzeń i innych maszyn przemysłowych. Obejmuje to monitorowanie wydajności tokarki oraz sprawdzanie, czy działa prawidłowo. Jeśli operator wykryje usterkę w obrębie maszyn, na których pracuje, jest odpowiedzialny za planowanie konserwacji.
Jakie są efekty pracy tokarza?
Skrawacze posiadają wiedzę, która pozwala im pracować z lekkimi lub ciężkimi materiałami. Dzięki ich pracy na tokarce powstają takie rzeczy, jak kule, stożki, wałki, a także gwinty wewnętrzne i zewnętrzne. Potrafią więc wytoczyć komponenty potrzebne w różnych dziedzinach naszego życia. Mogą to być na przykład tłoki do silnika, złącza do różnego rodzaju rurociągów, śruby i śrubki, które używane są nawet przez chirurgów podczas operacji łączenia kości. Warto pamiętać, że obecnie tokarz jest równocześnie frezerem, gdyż wiele maszyn posiada tę funkcję. Może więc frezować wszelakie elementy metalowe czy drewniane.
Jakie umiejętności są potrzebne, by zostać tokarzem?
Oprócz dyplomu, bądź kursu zawodowego potrzebne są predyspozycje. Najważniejsza z nich to koordynacja działań ręka-oko ze względu na dość szybki proces produkcyjny i możliwość urazu ręki. Sprawność fizyczna również jest wymagana. Ze względu na charakter pracy, operatorzy tokarek stoją całą zmianę na nogach. Kandydaci na to stanowisko muszą być wystarczająco sprawni fizycznie, aby wygodnie wytrzymać ośmiogodzinną zmianę i pracę fizyczną. Czasem może się zdarzyć, że części nie będą zgodne z otrzymanym rysunkiem technicznym. Należy wtedy podjąć działania mające na celu wyeliminowane problemu, co wiąże się z odpornością na stres. Ważne jest, by kandydat na tokarza charakteryzował się dokładnością i precyzją, ponieważ praca ta wymaga ścisłego trzymania się ram wyznaczonych przez projekt.
Na jakie zarobki może liczyć tokarz?
Według danych z serwisu wynagrodzenia.pl, miesięczne wynagrodzenie na tym stanowisku wynosi 3 950 PLN brutto. Co drugi frezer otrzymuje pensję od 3 230 PLN do 4 620 PLN. Na zarobki powyżej 4 620 PLN brutto może liczyć grupa 25% najlepiej opłacanych przedstawicieli tego zawodu.
Artykuł powstał we współpracy ze spintek.pl.