Wiele osób budując dom, bądź go remontując nie zdaje sobie sprawy z tego, że okna i drzwi, które zostaną wprawione należy zaprojektować w taki sposób, aby spełniały obecne wymogi prawne. Nieznajomość tego tematu nieraz sprowadza się do tego, że montowana stolarka okienka i drzwiowa nie spełnia podstawowych wymagań określonych w prawie budowlanym. Należy więc te przepisy przybliżyć.
Co mówią przepisy Prawa budowlanego o projektowaniu stolarki okiennej?
Prawo budowlane, art.5.1. mówi, że obiekt budowlany oraz związane z nim urządzenia budowlane należy projektować oraz budować w taki sposób, aby spełniały przepisy, a jednocześnie były zgodne z zasadami wiedzy technicznej zapewniając spełnienie wymagań podstawowych zamieszczonych poniżej dotyczących:
– bezpieczeństwa konstrukcji
– bezpieczeństwa pożarowego
– bezpieczeństwa użytkowania
– ochrony przed hałasem oraz drganiami
– odpowiednich warunków higienicznych i zdrowotnych oraz ochrony środowiska
– oszczędności energii i odpowiedniej izolacyjności cieplnej przegród.
Rozporządzenie Ministra Infrastruktury z dnia 12 kwietnia 2002r. przedstawia podstawowe wymagania dotyczące stolarki budowlanej, w tym okiennej i drzwiowej i przegród przezroczystych, określa warunki techniczne, którym powinny odpowiadać budynki i ich położenie. Ponadto informuje nas o tym, że w pomieszczeniu przeznaczonym do przebywania ludzi stosunek powierzchni okien, liczonej w świetle ościeżnic, do powierzchni podłogi powinien wynosić nie mniej niż 1:8. W innym pomieszczeniu, w którym oświetlenie dzienne jest wymagane ze względu na przeznaczenie, co najmniej 1:12. Ponadto w budynku produkcyjnym suma pól powierzchni okien oraz ścian szklanych w stosunku do powierzchni całej elewacji nie może przekraczać 15% (budynek jednokondygnacyjny) lub 30% ( budynek wielokondygnacyjny).
Zgodnie z Dyrektywą Europejską 2010/31/EU od 1 stycznia 2021 roku zapotrzebowanie na energię konieczną do ogrzania nowo wybudowanych budynków powinno oscylować w okolicach zera. Standard ten należy uzyskać dzięki zmniejszeniu zapotrzebowania energetycznego oraz jak największym wykorzystaniu źródeł odnawialnych. Dlatego też budynki w Polsce od 2021 roku , a w szczególności domy jednorodzinne powinny się charakteryzować wskaźnikiem zapotrzebowania na nieodnawialną energię pierwotną wykorzystywaną do ogrzewania, wentylacji oraz przygotowywania ciepłej wody użytkowej na poziomie niższym niż 70 kWh/(m2xrok).
Wymagania wprowadzone od tego roku oznaczają dla inwestora konieczność wyposażenia domu w ciepłe okna, czyli takie, których współczynnik przenikania ciepła będzie charakterystyczny dla standardów domów energooszczędnych.
Dla producentów stolarki okiennej, zarówno PCV, jak również z aluminium, oznacza to konieczność dostosowania się do wymogów. Aby okna uzyskały wymaganą izolacyjność cieplną, konieczne jest zastosowanie okien trzyszybowych oraz zastosowany w konstrukcji pakietu gaz, od którego również uzależniona jest izolacyjność cieplna oszklenia. Okna WT 2021 to okna z pakietami trzyszybowymi wypełnionymi argonem. Dostępne są również okna z pakietami czteroszybowymi wypełnione kryptonem. Te rekomendowane okna do domów pasywnych i energooszczędnych są przeszkleniami bardzo ciężkimi, dlatego wymagają mocniejszej konstrukcji ramy skrzydeł okiennych, co sprawia, że są trudniejsze w montażu.
Polski rynek jest doskonale przygotowany do tego typu wymogów. Często nawet je wyprzedzają. W swej ofercie producenci stolarki okiennej i drzwiowej mają okna w wielu kolorach i kształtach. Wykonane zarówno z PCV, aluminium, czy drewna, przepięknie wpisują się w architekturę nowoczesnych budowli. Nierzadko producenci stolarki wyprzedzają wymagania energetyczne, sprawiając że powstałe okna i drzwi zapewniają wymaganą przez kupujących energooszczędność.
Artykuł powstał we współpracy z profalkielce.pl