Z punktu widzenia strażaka, agregat prądotwórczy jest urządzeniem wręcz niezbędnym. To dzięki niemu istnieje możliwość zasilenia istotnego sprzętu ratowniczego, w tym specjalnych narzędzi, defibrylatorów itd. Można nawet zaryzykować stwierdzenie, że agregat jest równie ważny, co… odzież dla strażaka. Wynika to stąd, że dostęp do energii jest bardzo często ograniczony, a ona sama jest często niezbędna w procesie ratowania życia, zdrowia i mienia.
Agregat a napięcie wyjściowe
Z punktu widzenia profesjonalnego zastępu strażackiego, konieczne jest posiadanie agregatu o dwojakim napięciu wyjściowym, to jest jednofazowym (230 V) i trójfazowym (400 V). Wiąże się to z koniecznością awaryjnego zasilania różnych urządzeń, z których część może charakteryzować się zwiększonym zapotrzebowaniem na energię. Co ważne – część z nich jest wykorzystywana również przez samą straż pożarną, która niejednokrotnie musi korzystać z energochłonnego sprzętu w warunkach ograniczonego dostępu do zasilania.
Trwała obudowa
Jeśli agregat prądotwórczy ma spełniać pokładane w nim oczekiwania, to musi on posiadać odpowiednio zaprojektowaną obudowę. Najczęściej ma ona postać trwałej, stalowej ramy, wewnątrz której znajduje się kompletne urządzenie. Dzięki tak zaprojektowanej konstrukcji, wrażliwe części agregatu są chronione przed różnymi oddziaływaniami zewnętrznymi. Obudowa w formie ramy, to również możliwość łatwego przedstawienia najważniejszych informacji dotyczących sposobu eksploatacji wybranego agregatu. Najczęściej są one dostępne na dołączonej płytce.
Zabezpieczenie przed przegrzaniem
W warunkach polowych, trudno o bezpieczną eksploatację agregatu prądotwórczego. Dlatego dobry i specjalistyczny sprzęt, powinien być wyposażony w szereg funkcjonalnych czujników. Mowa tu między innymi o czujnikach przegrzania, które zaimplementowane są w samej maszynie (chronią przed przegrzaniem silnika), jak i w gniazdach wyjściowych. Te ostatnie zabezpieczają urządzenie przed nadmiernym obciążeniem, a co za tym idzie – chronią je przed przegrzaniem i oczywistym uszkodzeniem. Maksymalna wartość emitowanego ciepła, jest tu tożsama dla ściśle określonego, wyrażonego w amperach obciążenia.
Silnik i jego właściwości
Ważnym parametrem dobrego agregatu prądotwórczego jest rodzaj zainstalowanego w nim silnika. Może być to jednostka benzynowa lub zasilana olejem napędowym (silnik Diesla). Zaletą tej pierwszej jest niezawodna praca, gdyż silnik ten charakteryzuje się dość prostą konstrukcją. Z kolei silnik Diesla cechuje się niższym poziomem hałasu, choć sam w sobie jest znacznie bardziej skomplikowany. Silniki Diesla są też nieco bardziej ekonomiczne od swych benzynowych odpowiedników. Warto jednak zauważyć, że pobór paliwa przez takie jednostki, jest mniej więcej równy zużyciu paliwa przez średniej wielkości samochód.
Wbudowany akumulator
Zastosowanie akumulatora jest często mylnie postrzegane przez potencjalnych użytkowników agregatów prądotwórczych. Wynika to z faktu, że nie służy on jako zapasowe źródło energii do zasilenia odbiorników, lecz jako źródło energii dla samego rozrusznika. Dzięki temu rozruch silnika nie musi odbywać się ręcznie, co – nawiasem mówiąc – byłoby bardzo problematyczne dla użytkownika. Aby system rozruchu funkcjonował dosyć sprawnie, konieczne jest zastosowanie w miarę pojemnego akumulatora. Najlepiej, jeśli jego pojemność oscyluje w granicach 40 – 50 Ah.
Czujnik braku zasobów
Funkcjonalny agregat prądotwórczy powinien być zaopatrzony w zestaw rozwiązań, które będą go zabezpieczać przed skutkami braku paliwa lub też – co gorsza – oleju. Najbardziej zaawansowane agregaty, posiadają dodatkową funkcję „ostrzegania” drogą dźwiękową, a nawet sms-ową. Warto jednak podkreślić, że w realiach walki z pożarem, takie innowacyjne rozwiązania nie są niezbędne, a nawet mogą utrudnić eksploatację sprzętu.
Podsumowując, dobry agregat prądotwórczy to nie tylko trwały i wydajny sprzęt. To przede wszystkim urządzenie, które – dzięki swym właściwościom – ma zapewnić niezawodny i nieprzerwany dopływ energii elektrycznej.
Artykuł powstał we współpracy z sklepogniowy.pl