Naprawa wrzecion w ostatnim czasie cieszy się naprawdę dużym uznaniem. Trzeba jednak dodać, że brakuje konkretnych fachowców, dlatego też popyt na takie usługi jest dosyć duży.
Serwis wrzecion czy to się opłaca?
Naprawa wrzeciona może mieć różną formę w zależności od typu uszkodzenia. Warto zwrócić uwagę na fakt, że powinna to robić doświadczona osoba, a najlepiej specjalista, który zna bardzo dobrze maszyny cnc. Można się również zapytać znajomych, czy wiedzą coś o dobrych specjalistach prowadzących serwis wrzecion. Niezbędne są profesjonalne urządzenia, dzięki którym można określić poziom uszkodzeń i postawić szczegółową diagnozę. Istotna jest cała dokumentacja i standardy jakościowe, które powinny być powszechnie przestrzegane. Zakup części wymiennych jest obowiązkowym elementem naprawy maszyn cnc. Trzeba pamiętać, że takie urządzenia stosunkowo często ulegają awarii na halach produkcyjnych, dlatego warto mieć zaprzyjaźniony serwis cnc, który szybko zajmie się naprawą. Części najlepiej sprowadzać od sprawdzonych producentów, którzy mają dużą renomę i cieszą się dobrą opinią. Warto zwrócić uwagę na fakt, że niektóre elementy można dostać na rynku w bardzo niskiej cenie, ale trzeba pamiętać, że najważniejsza jest jakość. Części słabej jakości nie będą trwałe, dlatego nie przydadzą się one nawet początkującym użytkownikom. Obecnie często wykorzystywane są wyważenia oraz inne modernizacje, których głównym celem jest zwiększenie funkcjonalności.
Jakie wrzeciono wybrać do grawerki CNC i frezarki?
Tak naprawdę każdy warsztat produkcyjny powinien posiadać serwis cnc, jeżeli wykonywana jest w tym miejscu obróbka na maszynach cnc. Takie rozwiązanie sprawia, że jakość usług zawsze będzie stała na wyższym poziomie. W przypadku zepsucia tokarki przez nieuprawnionego pracownika niezbędna jest naprawa maszyn cnc. Każda frezarka posiada wrzeciono, ponieważ jest to podstawowy podzespół. W sprzedaży można znaleźć nawet bardzo tanie wrzeciona szczotkowe, które posiadają plastikową obudowę. Warto jednak mieć na uwadze, że nie są one nawet warte swojej ceny, ponieważ mają bardzo mało trwałość. Może się okazać, że będą niezdatne do użytku już nawet po kilku tygodniach. W profesjonalnych wrzecionach bezszczotkowych znajdują się sterowane falowniki. Ważna jest także metalowa obudowa, która jest odporna na wstrząsy i czynniki zewnętrzne. Takie wrzeciono pozwala też ustawić obroty oraz moc urządzenia, co sprawia, że ma się nad nim pełną kontrolę. Warto dodać, że profesjonalne wrzeciono może być wykorzystywane nawet przez kilkanaście lat. Należy pamiętać, żeby nie stosować wysokich obrotów przy obróbce tworzyw termoplastycznych oraz stali nierdzewnej.
Jakie wrzeciono wybrać do obróbki drewna?
Przy obróbce drewna z kolei bardzo dobrze sprawdzą się wysokie obroty. Ten sam rodzaj wrzeciona może być wykorzystany zarówno do obróbki drewna, jak i aluminium. Całkowicie wystarczające będzie urządzenie 0.8 kW/24.000 obr/min. Na tabliczce znamionowej znajduje się nominalna wartość obrotów wrzeciona. Należy jednak mieć na uwadze, że urządzenie nie zawsze będzie się kręciło z taką prędkością. Moc wrzeciona znacząco spada podczas zmniejszania obrotów.
Artykuł powstał we współpracy z spintek.pl