Panele fotowoltaiczne na dachu

przez na

Fotowoltaika na dachu to coraz częściej wybierane rozwiązanie, które jest doskonałą metodą na oszczędzenie pieniędzy. Warto dowiedzieć się, w jakich warunkach powinny pracować panele oraz gdzie najlepiej jest je montować.

Gdzie montuje się panele?

Panele w gospodarstwach domowych montowane są najczęściej na dachu. Jednakże połać okrywająca domostwo musi być bardzo wytrzymała. Jeśli więc planuje się produkcję dużej ilości energii, to należy dowiedzieć się, jaka jest nośność dachu. Fotowoltaika na płaskim dachu, może być cięższa z uwagi na fakt, że taka konstrukcja ma większą nośność i jest bardziej stabilna. Jednakże nie każdy dom ma taki dach. Mimo tego, że domy z płaskim dachem, które budowane są według nowoczesnych projektów, spotkać można coraz częściej w polskich miastach i wsiach to dalej większa liczba domów to klasyczne bryły ze spadzistym dachem. Osoby, które chcą zainwestować z fotowoltaikę, muszą dowiedzieć się tego jak wytrzymały jest dach. Warto nadmienić, że instalacja, która ma wyprodukować energię potrzebną do zasilania i działania standardowego domostwa, może sporo ważyć. Do wagi tej należy jeszcze dodać ciężkość kabli oraz konstrukcji, na której taka instalacja ma się znaleźć. Wiele osób zastanawia się nad tym, jaki jest najlepszy dach pod fotowoltaikę. Jednakże dzięki nowoczesnej technologii montażu, panele takie mogą być montowane na każdym dachu. Według ekspertów najważniejsze jest to, w jaką stronę jest skierowany dach. Najlepiej, gdy skos dachu odchylony jest w stronę południową, ponieważ to ona jest nasłoneczniona najlepiej. Co więcej, na takiej połaci można stworzyć swoisty dach z paneli fotowoltaicznych. Oczywiście nie jest do dach w dosłownym sensie, ponieważ pod panelami musi znajdować się stabilna konstrukcja, która chroni mieszkańców przed opadami, zimnem itd.

Montaż paneli fotowoltaicznych na dachu

Wiele osób zastanawia się, czy taka inwestycja jest opłacalna. Jak wiadomo, koszty takiej inwestycji mogą wynosić nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych, jednakże z uwagi na fakt, że samemu produkuje się ciepło oraz prąd, ogranicza się koszty związane z opłatami za podstawowe media. Panele słoneczne na dach powinny być ułożone w taki sposób, aby generować jak największą oszczędność domownikom. Zakłada się, że typowe gospodarstwo domowe potrzebuje około 5 kW do zasilania całej instalacji wewnątrz domu. Taka instalacja kosztować może około 25 tysięcy złotych. Osoby zainteresowane taką inwestycją mogą ją opłacić nie tylko ze środków własnych, ale też ze środków pozyskanych zewnątrz. Warto nadmienić, że odnawialne źródła energii są wspierane przez rząd i samorządy. Dlatego też można otrzymać dotację lub odliczenie od podatku, gdy zainwestuje się w OZE. Osoby, które mają domy starsze, często budowane jeszcze w latach PRL-u zastanawiają się, czy możliwe jest montowanie paneli fotowoltaicznych na starszych dachach. Jak najbardziej fotowoltaika na dachu z papy to rozwiązanie możliwe do realizacji, warto jednak dowiedzieć się, jaka jest nośność dachu, ponieważ starsze domy mogą mieć ją niższą niż te budowane w ostatnich latach czy obecnie. Decydując się na montaż paneli fotowoltaicznych, należy być przygotowanym na to, że trzeba będzie poprowadzić specjalną instalację do domu po to, aby móc zasilać gniazdka i sprzęty elektryczne. Wiąże się to z prowadzeniem kabli oraz inwestycją w inwerter. Warto korzystać z usług profesjonalnych firm zajmujących się montażem paneli, ponieważ daje to gwarancje zadowolenia z wydanych pieniędzy i pewność, że inwestycja się zwróci.

Skorzystaj z naszego kalkulatora fotowoltaiki i sprawdź, czy zakup paneli fotowoltaicznych Ci się opłaci!

Może Ci się spodobać