Body Positive, ciałopozytywność – na czym polega ten ruch społeczny?

przez na

Body Positive – co to takiego?

Body positive to ruch społeczny, który skupia się na akceptacji wszystkich typów, rozmiarów i kształtów ciała. Główną wartością ruchu body positive jest samoakceptacja – akceptacja własnego ciała bez względu na to, jak ono wygląda. Ruch ten koncentruje się także na promowaniu zdrowego stylu życia i dobrego samopoczucia we własnej skórze. Choć ruch body positive istnieje już od pewnego czasu, w ostatnich latach odnotował szczególny wzrost popularności. Może to wynikać z rosnącej liczby celebrytów i zwykłych ludzi, którzy otwarcie mówią o swoich problemach z wizerunkiem ciała i poczuciem własnej wartości. Ponadto ogromną rolę w rozwoju ruchu body positive odegrały media społecznościowe, w których hashtagi, takie jak #bodypositive i #selflove stały się popularne w Internecie.

Czy body positive i ciałopozytywność to jest to samo?

Ruch body positive zaczął zyskiwać na popularności na początku 2010 roku. Celem ruchu body positive jest celebrowanie wszystkich ciał, niezależnie od ich rozmiaru, kształtu czy koloru. Ruch ten koncentruje się na idei, że wszystkie ciała są piękne takie, jakie są – naturalne i nie zawsze idealne. Body positive odrzuca pogląd, że istnieje idealny typ ciała, i uważa, że każdy powinien czuć się komfortowo i pewnie we własnej skórze. Body positive doczekało się również polskiego terminu – ciałopozytywność. Polska definicja jest niemal wprost dosłownym tłumaczeniem z języka angielskiego. Bowiem, „body” oznacza „ciało”, z kolei „positive” to „pozytywny”.

Na czym polega ruch społeczny body positive, ciałopozytywność?

Ciałopozytywność zachęca ludzi do doceniania własnego ciała i akceptowania go takim, jakie jest. Wartości ruchu body positive obejmują:

  • akceptację ciała
  • miłość do siebie
  • dbanie o siebie

Pozytywne nastawienie do ciała polega na akceptowaniu swojego ciała takim, jakie ono jest, i kochaniu siebie bez względu na rozmiar i kształt. Celem ruchu body positive jest uświadamianie ludzi, by czuli się dobrze ze sobą i swoim ciałem, a także zachęcanie ich do prowadzenia zdrowego stylu życia. Ruch body positive stara się także rzucić wyzwanie negatywnym przekazom na temat ciała oraz związanym z nim stereotypom, które są rozpowszechnione w społeczeństwie. Warto jeszcze zwrócić uwagę, że ruch body positive nie polega na usprawiedliwianiu nadwagi. Osoby podążające wartościami ciałopozytywności bez przeszkód mogą o siebie dbać, próbować schudnąć czy nawet zmieniać wygląd. W tym ruchu społecznym chodzi w dużej mierze o to, aby być dobrym dla swojego ciała oraz akceptować wszelkie niedoskonałości.

ciałopozytywność

Ruch body positive – dla kogo? Kto może być ciałopozytywny?

Kto może podążać za wartościami body positive? Każdy. Pozytywne nastawienie do ciała polega na celebrowaniu wszystkich ciał, bez względu na to, jak wyglądają. Chodzi o uznanie, że każde ciało jest wyjątkowe i piękne. Zatem, zarówno osoba szczupła, jak i osoba z kilkoma dodatkowymi kilogramami, a także osoba o ciemnym, ale i jasnym kolorze skóry może podążać za ruchem ciałopozytywności. Każdy zasługuje na pozytywną relację z własnym ciałem, niezależnie od jego kształtu, koloru, rozmiaru czy cech szczególnych, takich jak piegi, znamiona czy blizny. Ciałopozytywność polega na akceptowaniu swojego ciała i wszystkich jego cech.

Czy ruch body positive jest dla mężczyzn? Czy mężczyźni mogą być ciałopozytywni?

Oczywiście, ruch body positive jest dla wszystkich, także dla mężczyzn. Celem ruchu body positive jest promowanie zdrowszego i bardziej akceptującego spojrzenia na wszystkie ciała, niezależnie od ich płci, rozmiaru, kształtu czy wyglądu. W ruchu body positive chodzi o to, by nauczyć się kochać i doceniać swoje własne ciało, a także ciała innych ludzi. Bowiem, ciałopozytywność to również szanowanie, akceptacja i niekomentowanie ciał innych osób. Ruch body positive walczy z kompleksami na punkcie wyglądu ciała. Obrażanie innych nie ma więc nic wspólnego z dobrym i pozytywnym nastawieniem do ciała. Warto o tym pamiętać!

Jak być bardziej pozytywnie nastawionym do ciała?

Nie ma jednej, uniwersalnej odpowiedzi na to pytanie, ponieważ bycie pozytywnie nastawionym do ciała oznacza różne rzeczy dla różnych ludzi. Można jednak podać kilka wskazówek, jak stać się bardziej pozytywnie nastawionym do ciała.

  • warto starać się, by nie porównywać się z innymi ludźmi, zwłaszcza z celebrytami i modelami z mediów, których zdjęcia często są po obróbce fotograficznej
  • dobrze jest skupić się na swoich mocnych stronach i na tym, co się w sobie lubi, zamiast rozwodzić się nad swoimi słabościami
  • dobrze jest otaczać się osobami, które akceptują dany wygląd, a wszelkie nieprzyjemne komentarze należy puszczać mimo uszu
  • należy popracować nad poczuciem własnej wartości – tutaj dobrze jest skorzystać z pomocy specjalisty. Po uświadomieniu sobie swojej wartości, akceptacja ciała też w końcu się pojawi
  • warto starać się odrzucać negatywne myśli o swoim ciele
  • należy praktykować samoakceptację
  • zamiast na niedoskonałościach, warto skupić się i docenić swoje zalety, jak i piękno ciała
  • dobrze jest angażować się w działania, które na celu mają pielęgnację ciała – sprawią one, że człowiek poczuje się wspaniale we własnej skórze
  • przede wszystkim, warto uświadomić sobie po co tak naprawdę jest ciało, jak i zdać sobie sprawę ile codziennie ono robi

Istnieje wiele sposobów na to, by być bardziej pozytywnie nastawionym do ciała. Kolejnym z nich jest po prostu zwrócenie uwagi na język, którego się używa, mówiąc o swoim ciele lub o ciałach innych ludzi. Innym sposobem jest urozmaicenie swojej diety medialnej i poszukiwanie wizerunków osób, które pokazują swój naturalny, nie zawsze perfekcyjny wygląd. W internecie można znaleźć mnóstwo takowych treści. Coraz częściej nawet, ludzie przekonują się do publikowania naturalnych zdjęć, na których widać rozmaite niedoskonałości – fałdki tłuszczu, rozstępy, owłosienie lub wypryski.

Czy warto być ciałopozytywnym? Dlaczego dobrze jest podążać za wartościami body positive?

Ruch społeczny body positive powstał w ostatnich latach w odpowiedzi na rosnącą presję wywieraną na ludzi, zwłaszcza na kobiety, by dostosowali się oni do nierealistycznych i nieosiągalnych standardów fizycznej doskonałości. Celem ruchu body positive jest promowanie bardziej realistycznego i zdrowego spojrzenia na ciało oraz zachęcanie ludzi do akceptowania i kochania swojego ciała takim, jakie jest. Zdecydowanie warto podążać za wartościami body positive. Są nimi między innymi miłość, akceptacja, szacunek czy pielęgnacja. Są to dobre wartości, które pozwalają dostrzec piękno we wszystkich ciałach, także w swoim własnym.

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym wiekszyrozmiar.pl, który oferuje dobrej jakości odzież plus size dla mężczyzn.

Może Ci się spodobać