Energooszczędne urządzenia pozwalające Ci zaoszczędzić na rachunkach
Prawie każdy ma w domu stare urządzenie elektroniczne, które odziedziczył po rodzicach lub dziadkach. Urządzenia te zazwyczaj działają bez zarzutu, ale zużywają dużo więcej energii elektrycznej niż ich nowsze zamienniki. Wymiana starszych urządzeń na nowsze energooszczędne odpowiedniki jest kluczem do zaoszczędzenia pieniędzy na rachunku za prąd. Nowsze urządzenia zużywają mniej energii elektrycznej, dzięki czemu są bardziej energooszczędne niż starsze modele, a dzięki rozwojowi w każdej branży technologicznej, możemy liczyć na większą funkcjonalność i wygodę użytkowania. Kupując nowy sprzęt elektroniczny, należy szukać oznaczenia wydajności energetycznej, aby mieć pewność, że kupujemy produkt spełniający najwyższe standardy. Decydując się na przejście na energooszczędne urządzenia elektroniczne, można zaoszczędzić pieniądze i pomóc chronić środowisko.
Stare a nowe urządzenia – różnica
Sprzęt AGD odpowiada za około 17% zużycia energii w Twoim domu, a lodówki oraz pralki i suszarki do ubrań znajdują się na szczycie listy zużycia. Więc jeśli masz urządzenia, które mają więcej niż 10 do 15 lat, prawdopodobnie zużywają 70 do 90 procent więcej energii niż nowsze modele i możesz znacznie obniżyć koszty energii elektrycznej, wymieniając je. Nie musisz szaleć i wymieniać wszystkich starych urządzeń na raz. Najpierw wybierz najgorszych delikwentów.
Oto kilka powodów, dla których powinieneś wymienić swoje stare nieefektywne urządzenia.
Efektywność energetyczna
Kupując sprzęt AGD, pomyśl o dwóch cenach. Pierwsza obejmuje cenę zakupu; pomyśl o tym jako o zaliczce. Drugą ceną jest koszt eksploatacji urządzenia w okresie jego użytkowania. Tę drugą wartość będziesz płacić co miesiąc wraz z rachunkiem za prąd przez następne 10 – 20 lat, w zależności od urządzenia, więc jest to ta WAŻNIEJSZA cena.
Kupując nowe urządzenie, szukaj etykiety Energy Star. Produkty Energy Star znacznie przewyższają tradycyjne minimalne standardy efektywności energetycznej i mogą każdego roku zaoszczędzić setki złotych na kosztach energii elektrycznej.
Słaba wydajność
Czasami wydajność urządzenia będzie się powoli pogarszać z biegiem lat. Pralka po prostu nie czyści tak dobrze, a lodówka nie utrzymuje rzeczy tak zimnych, jak wtedy, gdy była nowa. To znak, że choć urządzenie może kontynuować działanie, prawdopodobnie najlepiej zacząć szukać zamienników.
Urządzenia o złym rozmiarze
Jeśli kupiłeś dom z już zainstalowanymi urządzeniami, mogą one nie mieć odpowiedniego rozmiaru dla Twojej rodziny lub przestrzeni. Na przykład, jeśli twoja pełnowymiarowa lodówka jest prawie zawsze w połowie pusta, płacisz za chłodzenie miejsca, którego nawet nie używasz. Lub jeśli po przeprowadzce miałeś klimatyzator montowany w oknie, urządzenie może być zbyt duże lub zbyt małe, aby odpowiednio schłodzić powierzchnię pomieszczenia. Zastąp urządzenia o niewłaściwym rozmiarze modelami, które pasują do Twojego domu i stylu życia.
Troska o środowisko!
Stare urządzenia są nie tylko nieefektywne energetycznie, ale także często przyczyniają się do zanieczyszczenia i marnowania zasobów. Na przykład, jeśli Twoja zmywarka jest stara, prawdopodobnie marnujesz wodę, płucząc naczynia w zlewie przed ich załadowaniem. Wiele nowych modeli zmywarek może umyć naczynie bez wcześniejszego płukania i zużywać znacznie mniej wody na jeden wsad niż mycie wszystkiego ręcznie w zlewie. Wybierając modele energooszczędne, możesz pomóc zarówno swojemu kontu bankowemu, jak i środowisku podczas wymiany starych urządzeń.
Od czego zacząć?
Lodówka
Lodówka jest jednym z najbardziej energochłonnych urządzeń w domu. W rzeczywistości szacuje się, że przeciętna lodówka zużywa około 6 – 10 procent całkowitej energii używanej w domu każdego roku. Istnieje wiele czynników, które przyczyniają się do tak wysokiego zużycia energii, w tym konieczność utrzymania lodówki w odpowiedniej temperaturze, aby zapobiec psuciu się żywności oraz ciągłe otwieranie i zamykanie drzwi. Wraz z postępem technologicznym poprawia się również wydajność urządzeń gospodarstwa domowego. Jest to szczególnie prawdziwe w przypadku lodówek, które przeszły znaczące zmiany w ciągu ostatnich kilku dekad. Starsze modele zużywają znacznie więcej energii niż nowsze. Głównym powodem jest to, że są one mniej wydajne w utrzymywaniu ciepła na zewnątrz. W rezultacie, muszą pracować ciężej, aby utrzymać chłodną temperaturę. Natomiast nowsze modele są znacznie bardziej energooszczędne, ponieważ posiadają bardziej wydajne cewki i transformatory, a także systemy automatycznej kontroli temperatury, które minimalizują straty energii.
System grzewczy lub chłodzący
Tradycyjne systemy grzewcze wymagają dużo paliwa do wytworzenia ciepła i nie są zbyt wydajne pod względem przekształcania tego ciepła w energię użytkową. W rezultacie są one bardzo drogie w eksploatacji, a także mogą mieć znaczny wpływ na środowisko. Nowoczesne systemy ogrzewania i chłodzenia są znacznie bardziej wydajne i mogą zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za energię. Ponadto nowe technologie umożliwiły automatyczną kontrolę temperatury w domu, co oznacza, że można utrzymać dom w komfortowej temperaturze bez czuwania nad nią 24h na dobę. Wreszcie, nowoczesne systemy ogrzewania i chłodzenia są również znacznie lepsze dla środowiska, ponieważ emitują znacznie mniej zanieczyszczeń niż systemy tradycyjne.
Wiele osób uważa, że przechowywanie starych urządzeń jest formą recyklingu. Ale to tylko w połowie prawdą. To prawda, że nie zapychasz wysypisk, ale przechowywanie starych rzeczy też niekoniecznie jest najbardziej ekologiczną opcją. Wybierając modele energooszczędne i zastępując stary sprzęt w domu, możesz pomóc zarówno swojemu kontu bankowemu, jak i środowisku.