„Nudzi mi się” te słowa słyszą niektórzy rodzice prawie codziennie. Co zrobić, gdy dziecko chodzi za nam krok w krok, ciągnie nas za koszulę i niemiłosiernie marudzi? Niektórzy rodzice wręczają dzieciom telefony, tablety, włączają im telewizor. Nie jest to najlepsze rozwiązanie, ekrany hipnotyzują dzieci, sprawiają że nie odrywają one od nich oczu. Czym zatem zająć dziecko, by rozwijało się, a przy tym dobrze bawiło?
Tablet, telewizja, telefon – zabronić czy pozwolić?
Oglądanie telewizji, gra na tablecie czy komórce, w nadmiernych ilościach, może doprowadzić do opóźnienia u dzieci funkcji poznawczych, zaburzenia uczenia się, wzrostu impulsywności, spadku zdolności samozachowawczych itp. Technologie elektroniczne w znaczący sposób ograniczają rozwój ruchowy dziecka, może to doprowadzić do otyłości. Częste oglądanie telewizji prowadzi do zaburzeń snu, agresji, a nawet rozwoju chorób psychicznych, takich jak m.in. depresja. Nie należy jednak przesadzać i za wszelką cenę zabraniać dziecku oglądania telewizji – wszystko jest dla ludzi. Warto zwrócić uwagę, że nie powinniśmy pozwalać dzieciom oglądać wszystkich programów, gdyż układ neurologiczny dziecka nie jest przystosowany do odbioru większości z nich. Twoja pociecha powinna oglądać specjalnie przygotowane dla niej bajki i programy dla dzieci. Jej mózg jest wtedy w stanie odebrać je i we właściwy sposób przetworzyć.
Jak bawić się razem z dzieckiem?
Zabawa jest niezbędnym element prawidłowego rozwoju dziecka. Staraj się wykorzystać, jak najwięcej okazji do aktywności twojego dziecka. Dopóki tylko się da, wychodź z nim na świeże powietrze. Ruch to najlepsza kuracja na wzmocnienie tężyzny i odporności. Nie masz pomysłu w co możesz bawić się ze swoim dzieckiem? Przeczytaj więc poniższe propozycje.
Gry planszowe
Gry planszowe powinny być dopasowane do wieku dziecka. Jeśli dziecko ma 4-5 lat, to lepiej nie grajmy z nim w skomplikowane gry, o wielu zasadach. Dziecko nie będzie wtedy potrafiło zrozumieć reguł gry i zabawa nie będzie dla niego atrakcyjna.
Kalambury
Pamiętaj o tym, by wymyślać hasła, które będą dobrze znane przez dziecko (tytuł bajki, postać, jakieś miejsce, które dzieci zwiedzały…). Hasła możecie rysować na tablicy, rozwijając zdolności malarskie dziecka lub pokazywać, ćwicząc jego zdolności aktorskie.
Lustro
Zabawa polega na tym, by dwie osoby stanęły naprzeciwko siebie i jedna naśladowała drugą. Lustro możemy potraktować jako ćwiczenie fizyczne (robić przysiady, podskoki) lub jako zabawę wyciszająca i uspokajająca.
Ciepło-zimno
Gra polega na schowaniu ustalonego przedmiotu i pomaganiu dziecku, za pomocą komend ciepło-zimno, w jego odnalezieniu. Jeśli dziecko zbliża się do przedmiotu, mówimy ciepło (im bliżej tym cieplej, aż do znalezienia danej rzeczy, czyli – gorąco), gdy dziecko oddala się mówimy mu zimno.
Jeśli szukasz więcej ciekawych pomysłów na to, jak zagospodarować dziecku czas, to koniecznie odwiedź stronę corobic.pl. Znajdziesz tam mnóstwo ciekawych atrakcji dla Twojego dziecka.