Jak efektywnie sprzątać w domu?

przez na

Dbanie o porządek w domu może być prawdziwą zmorą, szczególnie jeśli posiadasz dzieci lub zwierzęta domowe. Jeśli masz wrażenie, że Twoje życie domowe w dużej mierze opiera się na utrzymaniu porządku i wykonywanie w kółko tych samych czynności, ten wpis jest dla Ciebie. Przedstawimy kilka przydatnych sposób na zwiększenie efektywności sprzątania przy jednoczesnym zmniejszeniu jego częstości. 

Regularność to podstawa

Niezależnie od tego czy jesteś zwolennikiem generalnych porządków raz w tygodniu, czy wolisz codziennie poświęcać trochę czasu na małe sprzątanie, ważna jest regularność. Tylko w taki sposób jesteś w stanie zapobiec gromadzeniu się dużej ilości kurzu, czy prania. Zazwyczaj w domach jesteśmy nauczeni generalnych porządków w soboty, jednak ciekawą alternatywą jest poświęcanie 15/20 minut dziennie na małe porządki, dzięki czemu w Twoim domu zawsze panuje czystość. Wystarczy, że codziennie w innym pokoju przetrzesz kurze, umyjesz lustro, czy pozmywasz. Zapobiegnie to gromadzeniu się większego bałaganu, którego posprzątanie w jeden dzień zajęłoby Ci zdecydowanie więcej czasu. Jest to też dobry sposób na wyrobienie w sobie nawyku sprzątania po sobie. Dzięki temu utrzymanie czystości nie będzie Ci sprawiało większego problemu. 

Zadbaj o skuteczne detergenty

Podczas sprzątania kluczowym aspektem są dobre i skuteczne detergenty. Sprzątanie zajmuje o wiele mniej czasu, jeśli nie musisz spędzać godzin na czyszczeniu prysznica lub zaschniętej patelni. Dobre płyny do sprzątania nie tylko lepiej posprzątają powierzchnię, ale też mogą pozostawiać powłokę ochronną, np. na podłodze zapobiegając jej szybszemu zużyciu. Dobrze więc wybierać sprawdzone produkty, dostosowane do konkretnego typu powierzchni. Jeśli zależy Ci na dokładnym sprzątaniu, możesz wypróbować profesjonalne środki czystości. Nie tylko są one mocniejsze w działaniu, ale też są bardziej wydajne, ponieważ występują w formie koncentratów. Profesjonalne środki czystości dostosowane są również do konkretnego typu powierzchni, dzięki czemu możesz mieć pewność, że podczas sprzątania Twoje meble nie ulegną zniszczeniu. 

Zaopatrz się w dobre sprzęty

Oprócz dobrych detergentów niezbędne są również wysokiej jakości sprzęty, które ułatwią odkurzanie czy mycie podłóg. Jeśli posiadasz dzieci lub zwierzęta domowe, codzienne odkurzanie może być prawdziwym utrapieniem. Warto więc zastanowić się nad zainwestowaniem w robota sprzątającego. Jest do znaczne ułatwienie w codziennym funkcjonowaniu, ponieważ wiele modeli ma opcję zdalnej obsługi, więc możesz załączyć robota sprzątającego podczas Twojej nieobecności w domu. Ponadto urządzenia są tak zaprojektowane, aby z łatwością mogły dostać się w trudnodostępne miejsca na przykład pod łóżkiem czy kanapą. Jeśli nie jesteś przekonany do kupna robota sprzątającego, warto zainwestować, chociaż w porządny odkurzacz. Podłogi są najbardziej newralgicznym miejscem, na którym niemal od razu widać wszystkie okruszki i zabrudzenia, warto więc posiadać sprzęt, który łatwo i szybko zadba o ich czystość. 

Oto kilka wskazówek, jak używać odkurzacza do efektywnego sprzątania domu: 

  • Zacznij od odkurzania miejsc, w których najczęściej gromadzi się brud i kurz, takich jak salon, kuchnia i sypialnia 
  • Pamiętaj, żeby opróżnić worek lub pojemnik, kiedy się zapełni, żeby zachować optymalną moc ssania 
  • Oprócz odkurzaczy inne pomocne narzędzia do sprzątania domu to mopy, miotły i szufelki. Narzędzia te mogą być używane do dotarcia do ciasnych miejsc i zakamarków, do których odkurzacze nie mogą dotrzeć. Jeśli są używane prawidłowo, mogą sprawić, że twój dom będzie czysty i wygodny dla ciebie i twojej rodziny.

Podziel obowiązki

Trudne jest, aby jedna osoba utrzymała porządek w domu, w którym mieszka kilka osób. Sprzątanie cudzego bałaganu z pewnością nie należy do najprzyjemniejszych obowiązków, dlatego warto zadbać o podział obowiązków. Jeśli masz dzieci, najlepiej już od najmłodszych lat nauczyć je odkładania na miejsca zabawek czy zanoszenia brudnych rzeczy do prania. Są to niewielkie rzeczy, ale w dłuższej perspektywie zaoszczędzają dużo czasu i wyrabiają w dziecku obowiązkowość. Jeśli dzielisz się obowiązkami z partnerem/ką warto ustalić dokładnie, co kto sprząta w domu. Dobrym pomysłem jest wybór obowiązków, które lubisz robić. Przykładowo, jeśli Twój partner nienawidzi zmywania naczyń, a ty nie masz nic przeciwko temu, ale z kolei nie lubisz robić prania, możecie umówić się, że ty zajmujesz się myciem naczyń, a on robieniem prania. 

 

Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym wdomu24.pl zajmującym się sprzedażą sprzętu wyposażenia domowego. 

Może Ci się spodobać