Przebywanie w komfortowych warunkach latem w domu znaczy wszystko. Gdy nadchodzą gorące letnie miesiące, warto zabezpieczyć się, instalując klimatyzację. Istnieją cztery główne typy klimatyzatorów, które są przeznaczone do różnego rodzaju pomieszczeń. Wyniki mogą się różnić w zależności od systemów i jednostek, jeśli chodzi o poziomy wydajności, estetykę i zdolność do zapewnienia komfortu. W tym artykule przeprowadzimy Cię przez zalety i wady każdego z urządzeń i systemów, aby pomóc Ci wybrać najlepszą opcję dla Twojego domu. Jeśli nie masz pewności, jaki klimatyzator wybrać do swojego domu, wykorzystaj darmowe konsultacje ze specjalistą, który pomoże wybrać odpowiedni klimatyzator.
Co powinieneś wiedzieć przed zakupem systemu klimatyzacji
Zastanawiasz się, jak wybrać klimatyzator? Zanim zechcesz wybierać pierwszy system klimatyzacji, który zobaczysz, musisz wziąć pod uwagę kilka rzeczy. Chcesz przecież w pełni wykorzystać swój system, który pasuje do konfiguracji domu.
Wielkość pomieszczenia
Prawdopodobnie najważniejszym czynnikiem przy wyborze klimatyzacji jest wielkość pomieszczenia. Jeśli wybierzesz klimatyzator, który jest za mały dla pomieszczenia, nie odczujesz dużej różnicy temperatur, jeśli w ogóle. Jeśli klimatyzator jest zbyt duży, zmarnujesz dużo energii, ponieważ system będzie stale włączał się i wyłączał, aby regulować temperaturę.
Ustawienia prędkości
Prędkość wentylatora w systemie klimatyzacyjnym powinna być regulowana, aby umożliwić kontrolowanie ilości czystego powietrza przepływającego przez pomieszczenie. Jeśli na przykład w pomieszczeniu jest szczególnie gorąco i duszno, wyższe ustawienie pozwoli Ci znacznie szybciej schłodzić pomieszczenie. W razie potrzeby można również znaleźć idealne, cichsze ustawienie do użytku w nocy.
Dodatkowe funkcje
Od zdalnych i inteligentnych klimatyzatorów po ustawienia oszczędzania energii, Twój system klimatyzacji może być spersonalizowany zgodnie z Twoimi wymaganiami. W razie potrzeby możesz na przykład wybrać zdalny termostat, co oznacza, że możesz regulować ustawienia temperatury za pomocą oddzielnego sterownika.
Rodzaje klimatyzacji
Klimatyzator okienny
Większość mieszkań w społecznościach miejskich posiada tego typu klimatyzatory. Najlepiej nadaje się do pojedynczego pokoju i małych przestrzeni. Składa się z czterech części: sprężarki, skraplacza, zaworu rozprężnego lub wężownicy, parownika lub wężownicy chłodzącej. Występuje jako pojedyncza jednostka. Jednostka ta jest montowana w szczelinie wykonanej w ścianie pokoju lub częściej na parapecie. Wymaga to specjalnego montażu.
Zalety: Jest opłacalny i nie wymaga dużego wysiłku, aby go zainstalować.
Wady: Ten typ nie jest zbyt skuteczny w chłodzeniu, szczególnie w szczytowych miesiącach letnich. Działa dobrze tylko w mniejszych pomieszczeniach. Często jest także stosunkowo głośny oraz blokuje okno, z którego nie można już korzystać.
Dwuczęściowy klimatyzator
Klimatyzator typu split składa się z dwóch części:
Jednostka zewnętrzna jest montowana na zewnątrz pomieszczenia i składa się z trzech części, takich jak sprężarka, skraplacz i zawór rozprężny.
Jednostka wewnętrzna składa się z parownika lub wężownicy chłodzącej oraz wentylatora chłodzącego. Aby odprowadzić wodę z jednostki wewnętrznej, należy wykonać aranżację w ścianie.
Zalety: Dwuczęściowy klimatyzator ma estetyczny wygląd. Najlepiej nadaje się do większych pomieszczeń. Nie zajmują tyle miejsca co klimatyzator okienny, a okno można wykorzystywać. Klimatyzator typu split może służyć do chłodzenia jednego lub dwóch pomieszczeń.
Wady: Jeśli instalacja klimatyzacji jest wadliwa, możesz napotkać problem zatkanego wentylatora. Jeśli nie zostanie wybrane odpowiednie miejsce do montażu, rury mogą być długie i widoczne w pomieszczeniu, co może nie wyglądać zbyt imponująco.
Centralna klimatyzacja
Centralna klimatyzacja najlepiej nadaje się do chłodzenia dużych kompleksów, domów, biur, hoteli. Rozwiązanie doskonale sprawdza się w przypadku dużych domów, w których całe pomieszczenia muszą być klimatyzowane. Zamiast inwestować w poszczególne jednostki i oddzielnie nimi zarządzać, działa jako jedna duża jednostka. Centralny system klimatyzacji składa się z dużej sprężarki, dzięki czemu skutecznie może schłodzić duże powierzchnie.
Zalety: Najskuteczniejszy w przypadku większych przestrzeni. Nie psuje wystroju, ponieważ żadna jednostka nie jest widoczna, są tylko przewody AC, które można ukryć za podwieszanymi sufitami.
Wady: Instalacja i konserwacja są drogie. W przypadku jakichkolwiek usterek cały dom będzie pozbawiony klimatyzacji, dopóki nie zostanie naprawiony.
Przenośny klimatyzator
Przenośny klimatyzator to spełnienie marzeń o zabraniu go w dowolne miejsce. Jest to mały klimatyzator mobilny, który nie wymaga żadnej instalacji. Jest przenośny i można go łatwo przenosić z pokoju do pokoju. Sprawdza się w mieszkaniu, w którym nie można zastosować zabudowy okiennej. Jest to dobry wybór do dla wynajmujących budynki.
Zalety: Nie wymaga instalacji. Można go trzymać z dala, gdy nie jest używany. Jest dostępny w różnych rozmiarach, dzięki czemu nadaje się zarówno do małych, jak i dużych pomieszczeń. Wraz z rozwojem technologii dostępne są również nowe, ekonomiczne i małe jednostki.
Wady: Ponieważ jest to pojedyncza jednostka, wytwarza więcej hałasu. Zużycie energii elektrycznej jest większe w porównaniu z innymi typami. Zbiornik spustowy, który należy regularnie czyścić.
Teraz kiedy już wiesz, jakie są typy klimatyzacji i jak działają, możesz zdecydować, który z nich jest najbardziej odpowiedni dla Twojego domu lub mieszkania. Jeśli wybierzesz urządzenie, które jest za małe i za słabe nie poczujesz rezultatów w najgorętsze dni. Nadwymiarowa jednostka będzie wykorzystywała zbyt dużo energii i zużywała szybciej części. Bez względu na to, jaki rodzaj klimatyzacji chciałbyś wybrać, najlepiej skontaktuj się z licencjonowanym wykonawcą, by upewnić się, że jest to Twój wybór, jest najlepszym wyborem.
Instalacja klimatyzacji w domu nie musi być uciążliwym procesem. Wystarczy, że skorzystasz z pomocy specjalisty Klimat Center. Doskonałe rezultaty przystępne cenowo ułatwią Ci przetrwać upalne miesiące lata w domu.