Na co zwrócić uwagę, przygotowując się do budowy tarasu

przez na

Budowa tarasu to świetny pomysł na stworzenie strefy wypoczynku niemal na łonie natury. Taras to kontakt z przyrodą bez obaw o ewentualne niedogodności, takie jak opady wiosennego deszczu. Poza wstępnym konceptem, i oczywiście materiałami, wystarczy kilka kroków, żeby samodzielne zbudować trwały i estetyczny taras. Metraż do uzgodnienia z pozostałymi domownikami.

Koncepcja wstępna

Przed rozpoczęciem budowy warto zastanowić się, jak często i w jaki sposób będzie się korzystać z uroków tarasu. Wielkość, zarówno metraż, jak i wysokość między sufitem a podłogą, mają znaczenie. Należy rozważyć, czy taras będzie służyć niewielkiej liczbie osób, czy może stanie się przestrzenią do przyjmowania gości. W drugim przypadku warto zaprojektować wielkość mieszczącą stół i sześć krzeseł. Kiedy zaś taras ma być przede wszystkim strefą relaksu, mieszcząc fotel bujany i dwa leżaki, metraż będzie odpowiednio mniejszy. Przytulność to duży atut.

Jaki materiał?

Najpopularniejszym budulcem, z jakiego powstają tarasy, jest drewno. Ekologiczny, stosunkowo lekki i trwały materiał to jednak jedna z opcji. Spora rzesza osób decyduje się na inne surowce, jak solidne płyty granitowe czy betonowe. Niezłym pomysłem jest kostka brukowa, szczególnie że obecnie na rynku są wzory znacznie bardziej gustowne niż najpopularniejsza na przestrzeni lat srebrnoszara kostka Bauma. Eklektyzm w doborze surowców do wykonania tarasu należy do opcji wartych rozważenia. Drewno plus betonowe deski (pniaki) to jedna z propozycji. Dla efektu finalnego ważne jest wykończenie. Dlatego chcąc zminimalizować ilość nieestetycznych śladów po łączeniach, coraz więcej osób decyduje się na camomocowanie. Pod tą nazwą kryją się wkręty tarasowe, do montażu których nie trzeba wiercić otworów. Kolejną zaletą systemu camo jest bezproblemowa wymiana dowolnej deski tarasowej. Atutem camomocowania jest uniwersalność – technologia zdaje egzamin zarówno przy deskach sosnowych czy dębowych, jak i przy deskach z drewna egzotycznego. Deski WPC i deski ciśnieniowej impregnacji też można mocować tą metoda.

Solidna podstawa

Tak jak budynek mieszkalny stabilność uzyskuje dzięki fundamentowi, tak taras powinien być zbudowany na odpowiednio przygotowanym podłożu. Do jego budowy wykorzystuje się wiele rodzajów materiałów – terakota, kostka brukowa, płyty betonowe albo wylewka należą do najbardziej popularnych. Trzeba jeszcze pamiętać o spadku przeciwdziałającemu gromadzeniu się deszczówki.

Układanie

Przy tarasach drewnianych chcąc odseparować legary od betonu, warto wykorzystać gumowe podkładki pod bloczki. Równoległe układanie legarów umożliwia precyzyjne zachowanie kątów między ścianami, sufitem i podłogą.

Następny krok to zaplanowanie rozłożenia podłogi. Praca ta przypomina układanie puzzli. Trzeba tylko pamiętać, że w razie jakichkolwiek błędów, dużo trudniej cofnąć się do punktu wyjścia. Po wpasowaniu wszystkich elementów podłogi wskazane jest wyrównanie powierzchni za pomocą gumowego młotka. Ewentualne niewielkie szpary eliminuje się kruszywem.

Przed układaniem elementów drewnianych należy zakonserwować konstrukcję z legarów. Po wyschnięciu impregnatu dobrze jest pomalować wierzchnią stronę belek nośnych masą asfaltową. Takie połączenie zapewni ochronę przed działaniem niekorzystnych czynników atmosferycznych i działaniem pleśni czy grzybów na długie lata.

Przy układaniu drewnianych desek tarasowych, warto rozważyć camomocowanie. Deski zaś należy układać w taki sposób, by umożliwić dylatację. Odstęp w granicach 3-5 mm wystarczy. Drewno, nawet wysezonowane zgodnie ze sztuką, w zmiennych warunkach atmosferycznych pęcznienie i deformuje się. Dylatacja przeciwdziała ich niszczeniu i pozytywnie wpływa na estetykę.

Prace końcowe

Po przymocowaniu i przycięciu desek dobrze jest oczyścić je ze wszelkich zanieczyszczeń i następnie poddać impregnacji olejem do tarasów. Ożywi on drewno, upiększy i jednocześnie zabezpieczy przed niekorzystnymi warunkami.

W przypadku tarasów z płyt betonowych lub kostki brukowej, warto uzupełnić szczeliny kruszywem lub ewentualnie piaskiem budowlanym. Po wszystkim trzeba przez kilka dni (do tygodnia) delikatnie zraszać podłogę, co umożliwi lepsze dopasowanie.

Artykuł powstał we współpracy z camomocowanie.pl – producent niewidocznego systemu do mocowania drewna.

Może Ci się spodobać