Osoby z niepełnosprawnością wzroku, czyli takie, które są niewidome lub słabowidzące, tak samo jak osoby w pełni zdrowe i sprawne, korzystają z urządzeń elektronicznych, jak telefony lub smartfony oraz tablety i komputery z dostępem do Internetu, umożliwiającego obsługiwanie przeglądarek internetowych, serwisów informacyjnych czy mediów społecznościowych.
Jaki telefon dla niedowidzących a jaki dla niewidomych?
Osoby niewidome z chęcią korzystają z telefonów typu smartfon, najlepiej z oprogramowaniem udźwiękawiającym, dzięki czemu obsługa urządzenia jest dla nich bardzo prosta. Telefon będzie mówił, kto dzwoni, przeczyta otrzymaną wiadomość SMS czy poda aktualną datę oraz godzinę. Z kolei dla osób słabowidzących najwygodniejszy w obsłudze jest tradycyjny model telefonu komórkowego, ale z powiększonymi klawiszami, zastosowanym na nich kontrastem oraz w miarę dużym wyświetlaczem.
Telefony dla osób niedowidzących i seniorów
Telefony dla osób niedowidzących dedykowane są także seniorom, którzy mogą mieć problemy z widocznością drobnego tekstu na ekranie telefonu oraz z wpisywaniem konkretnych wiadomości, korzystając z dotykowej klawiatury. W zasadzie trudności z szybkim i jednocześnie precyzyjnym pisaniem na dotykowym ekranie nierzadko mają także osoby z dobrym wzrokiem. Skoro wielkość liter na wyświetlaczu bywa niedostateczna nawet dla zdrowych oczu osoby niedowidzące mogą tym bardziej mieć z tym problem.
Urządzenia dla osób słabowidzących przydatne w pracy oraz w nauce
Na rynku istnieje wiele innych gadżetów dedykowanych osobom z problemami wzrokowymi. Akcesoria dla niedowidzących i niewidomych można kupić w sklepach ze specjalistycznym sprzętem. Bez problemu znajdzie się taką ofertę w Internecie, choć często warto jest przyjść również do sklepu stacjonarnego i w miarę możliwości obejrzeć urządzenie o jakim się myśli, poznać sposób jego działania, uruchamiania czy zasilania (np. na baterie lub zasilacz). Akcesoria dla osób z niepełnosprawnością wzroku można pogrupować na te, które będą przydatne w pracy oraz w nauce. Do nich należą urządzenia elektroniczne jak komputery, tablety, także różnego rodzaju czytniki książek mówionych albo lupy, zwykłe lub elektroniczne, które umożliwiają odczytanie drobnego tekstu.
Kalkulatory dla osób niedowidzących
Do przedmiotów codziennego użytku należą również kalkulatory – mogą być specjalne, powiększone, albo udźwiękowione. Podobnie zegarki, termometry do mierzenia temperatury ciała, ciśnieniomierze albo wagi łazienkowe.
Akcesoria kuchenne dla osób niedowidzących
Innym typem przedmiotów są akcesoria kuchenne, wśród których można znaleźć specjalne, udźwiękowione wagi kuchenne, które odczytują wagę danego produktu albo czujniki cieczy, dzięki którym z pewnością nigdy nie nalejemy kawy czy herbaty więcej niż zmieści się w kubku albo szklance.
Gry dla osób niewidomych i niedowidzących
Ostatnią grupę przedmiotów mogą stanowić te służące rozrywce. Należą do niej różnego rodzaju gry planszowe, karty do gry albo kostka Rubika. Przedmioty te zaprojektowano w taki sposób, aby bez trudności mogły z nich korzystać osoby niewidome (bo posiadają oznaczenia dotykowe oraz wypukłości) oraz osoby słabowidzące (dzięki temu, że są powiększone lub mają uproszczone grafiki, są łatwiejsze w rozpoznaniu).
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem lunaoptic.pl.