Pierwsza pomoc to nic innego jak natychmiastowa reakcja w momencie gdy mamy kontakt z osobą poszkodowaną. Jest ona podejmowana w możliwie najszybszym czasie przy wystąpieniu objawów niebezpiecznych dla życia. Warto pamiętać, o tym, że pierwsza pomoc udzielona jeszcze przed przyjazdem karetki, może ocalić czyjeś życie lub też doprowadzić do szybszego dojścia do zdrowia.
Pierwsza pomoc — wiedza w pigułce
Wielu ludzi zastanawia się nad tym czemu pierwsza pomoc jest taka ważna. Oczywistą odpowiedzią jest to, że takie zachowanie ratuje czyjeś życie. Osoba, która dobrze zna zasady udzielania pierwszej pomocy, jest pewna siebie, działa spontanicznie i błyskawicznie, zapewni nawet w najgorszych okolicznościach większe szanse na przeżycie i uratowanie zdrowia ludzkiego. Osoba chętna do niesienia pomocy powinna być spokojna, a także prawidłowo oceniać zaistniałą sytuację. Warto pamiętać o tym, że w polskim systemie prawnym nieudzielenie pierwszej pomocy jest karalne. Kara za brak reakcji może wynosić nawet do 3 lat pozbawienia wolności. Pierwsza pomoc to zespół różnych elementów na, które składa się przede wszystkim ochrona życia poszkodowanego, ale także obserwatora oraz osoby ratującej. Równie ważne jest upewnienie się, czy aby na pewno miejsce zdarzenia jest bezpieczne oraz czy możliwe jest zapobieżenie pogorszeniu stanu zdrowia i życia osoby potrzebującej pomocy.
Etapy przygotowania do udzielania pierwszej pomocy
Warto poznać więc etapy tego, jak udzielić pierwszej pomocy.
Pierwszym etapem niesienia pomocy drugiej osoby jest oczywiście wołanie o pomoc. Nie jest ważne znalezienie osoby z wykształceniem medycznym w pobliżu, lecz to, żeby znaleźć osobę, która wesprze działania niosące pomoc ludziom. Profesjonalna pomoc przyjdzie wtedy, gdy na miejsce podjedzie zespół ratowników w karetce. Mimo to, ważne jest, aby mieć pomocnika, który będzie w stanie zadzwonić po pomoc w czasie kiedy my zajmiemy się niesieniem doraźnej pomocy. Każda para rąk w tej sytuacji jest niezwykle ważna. Kolejnym etapem jest zbadanie obszaru wokół osoby poszkodowanej. Jest o niezwykle ważne, ponieważ w okolicy mogą czaić się niebezpieczeństwa zagrażające życiu i zdrowiu osoby chorej lub poszkodowanej, ale także nam samym. Warto rozejrzeć się czy aby na pewno w okolicy wypadku nie ma niebezpiecznych przedmiotów takich jak odsłonięta instalacja elektryczna, czy rozlane paliwa, które grożą wybuchem lub podpaleniem. To samo tyczy się sytuacji, w której niesiemy pomoc np. na zamarzniętym jeziorze lub stawie. Należy wtedy upewnić się, czy aby na pewno lód jest odpowiednio gruby. Pamiętaj o tym, że Twoje życie jest równie ważne, jak osoby poszkodowanej. W przypadku, gdy poszkodowany jest przytomny, należy go jak najszybciej dopytać o szczegóły zdarzenia oraz o to, co go boli. Warto dowiedzieć się, czy poszkodowany nie jest na coś uczulony lub chory, możliwe jest również, że osoba bierze leki, które musi brać regularnie, a ich niebranie wiąże się z tym, że jego stan zdrowia się jeszcze bardziej zepsuje. Należy ocenić czy potrzebna jest pomoc medyczna, jeśli doszło do niewielkiego skaleczenia to ranę, należy odpowiednio zabezpieczyć. Jeśli jednak uzna się, że w zaistniałej sytuacji niezbędna będzie pomoc medyczna, jak najszybciej należy zatelefonować na numery ratunkowe 999 lub 112.
Pomoc osobie nieprzytomnej i sztuczne oddychanie
W czasie oczekiwania na przyjazd karetki musimy sprawdzić, czy poszkodowany prawidłowo oddycha. W tym celu należy ocenić czy ruch klatki piersiowej jest prawidłowy. Następnie pochylamy się nad twarzą leżącej osoby, aby słuchać oddechu i czy jest on wyczuwalny na policzku. Ostatnim etapem wstępu do bezpośredniego udzielenia pierwszej pomocy jest ocenienia czy należy go przenieść z miejsca wypadku. Jednakże, w przypadku gdy osoba ma liczne obrażenia górnej części ciała, czyli szyi, pleców i głowy możliwe będzie pogorszenie tych obrażeń. Przenosić osobę należy jedynie tylko wtedy gdy zachodzi możliwość zagrożenia dla jego życia. Oczywiste jest to, że w każdej sytuacji pierwsza pomoc wygląda inaczej, należy jednak przede wszystkim ustabilizować stan osoby poszkodowanej a dopiero potem wzywać pomoc. Dobrze zatem wtedy gdy to możliwe wyznaczyć kogoś, kto zajmie się wezwaniem profesjonalnej pomocy medycznej.
Ustabilizowanie stanu może być związane z zatamowaniem krwawienia, a także z pomocą osobie, która jest po wstrząsie lub straciła przytomność. Jeśli więc osoba poszkodowana nie oddycha i jest nieprzytomna, należy jak szybciej rozpocząć Resuscytację Krążeniowo-Oddechową. Pamiętajmy o tym, że tego typu pomoc powinna być niesiona tylko i wyłącznie, wtedy gdy wiemy jak we właściwy sposób ją przeprowadzić. Źle przeprowadzone naciski i sztuczne oddychanie mogą nawet złamać żebra osoby poszkodowanej, może to prowadzić nawet do pogorszenia stanu osoby potrzebującej.