Nie zawsze ogrodzenie terenu musi oznaczać wysokie koszty związane z zastosowaniem tradycyjnego ogrodzenia. Czasami wystarczy zastosować siatkę leśną, by osiągnąć te same efekty, ale znacznie niższym kosztem, zwłaszcza w przypadku dużych powierzchni.
Czym jest siatka leśna?
Siatka leśna to ogrodzenie wykonane z drutu stalowego ocynkowanego. Dzięki temu, odporna jest na działanie różnych czynników atmosferycznych. Druty w siatce leśnej są zaplatane, dzięki temu jest ona odporna na rozciągania, uszkodzenia mechaniczne oraz zachowuje dużą stabilność.
Najczęściej siatki produkowane są z drutu o grubości 1,5 mm, 2 mm lub 2,5 mm. Wybór uzależniony jest od zastosowania siatki.
Producenci siatek opisują je trzema liczbami, np. 160/23/15, które ułatwiają wybór siatki w zależności od potrzeb. Pierwsza liczba oznacza wysokość siatki, druga ilość drutów poziomych, natomiast trzecia określa odległość między prętami pionowymi. Siatki najczęściej sprzedawane są w rolkach długości 50 m.
Zastosowanie siatki leśnej
Nazwa siatki wskazywałaby, że ma zastosowanie tylko do zabezpieczania szkółek drzewek w lasach. Tymczasem jej zastosowanie jest znacznie większe.
Siatka leśna to bardzo dobry i ekonomiczny sposób na zabezpieczenie terenów o dużej powierzchni. Skutecznie chroni uprawy przed zwierzętami, zarówno tymi małymi, jak i dużymi. Siatka do takiego zastosowania musi mieć małe oczka u dołu, które chronią rośliny przed zającami czy królikami. Górna część siatki z większymi oczkami chroni uprawy przed sarnami, a nawet dzikami.
Siatkę leśną można także stosować do wydzielania pastwisk dla zwierząt, wybiegu dla kur, kaczek i innego ptactwa. Stosowana jest także wzdłuż autostrad i torów kolejowych w celu zapewnienia bezpieczeństwa zarówno zwierzętom, jak i kierowcom.
Często stosowana jest także na placach budowy, jako ogrodzenie tymczasowe.
Jak wybrać siatkę leśną?
Wybierając siatkę leśną należy przede wszystkim zwrócić uwagę na jakość jej wykonania, grubość zastosowanego drutu i sposób zabezpieczenia przed korozją. Bardzo często siatka wkopywana jest do ziemi, by zabezpieczyć chroniony teren przed podkopami zwierząt.
Kolejnymi elementami, na które należy zwrócić uwagę jest wysokość siatki i wielkość oczek. Najbardziej uniwersalną wysokością jest wysokość 150 cm, która uniemożliwia zwierzętom jej przeskoczenie.
Jeśli siatka leśna ma zabezpieczać tylko teren pastwiska, to oczka mogą być duże, np. 15 na 10 cm. W przypadku ochrony upraw przed zwierzętami leśnymi, dolna część siatki powinna posiadać oczka znacznie mniejsze. Odstęp między drutami poziomymi nie powinien przekraczać 5 cm.
Jak zamontować siatkę leśną?
Nie jest to trudne i można zrobić to samodzielnie. Oprócz siatki, trzeba dodatkowo kupić słupki drewniane lub metalowe oraz ocynkowane skoble lub złączniki. Słupki powinny być wkopywane na głębokość 50-60 cm, co zapewni stabilność całego ogrodzenia.
Montaż siatki leśnej należy rozpocząć od wyznaczenia terenu i wbicia słupków narożnych, kolejne słupki mogą być wbijane co 3-5 m. Siatkę należy przymocowywać do słupka co drugie oczko i koniecznie pamiętać o jej odpowiednim naciągnięciu.
Artykuł powstał we współpracy ze sklepem internetowym easyfence.pl.